Mergi la conţinutul principal

Ministerul Culturii începe evaluarea activității Arhivei Naționale de Filme și a Cinematecii Române

Ministerul Culturii demarează un proiect de restructurare și de revitalizare a Arhivei Naționale de Filme și a Cinematecii Române

 

Începând de astăzi, Ministerul Culturii începe un amplu proces de evaluare a activității Arhivei Naționale de Filme și a Cinematecii Române, cu scopul de a redacta, în luna septembrie a acestui an, un plan de restructurare și de revitalizare a celor două entități.

 

În următoarele trei luni, opt grupuri de lucru, formate din 55 de cineaști și profesioniști din industria cinematografică, vor activa la nivelul Arhivei Naționale de Filme, sprijinind Ministerul Culturii și Arhiva Națională de Filme în demersul de a găsi soluții de durată pentru îmbunătățirea funcționării Arhivei. Este cel mai amplu proiect de acest fel dezvoltat de Ministerul Culturii, în colaborare cu Arhiva Naționale de Filme.

 

Cele opt grupuri de lucru vor avea următoarea componență:

 

1. Grup de lucru tehnic (care va evalua și va căuta soluții pentru aspectele legate de procesele de digitalizare și restaurare a filmelor): Barbu Bălășoiu (director de imagine), Neil Coltofeanu (specialist colorizare), Vivi Drăgan Vasile (director de imagine), Ana Drăghici (director de imagine), Tudor Lucaciu (director de imagine), Tudor Popescu (monteur), Bujor T. Rîpeanu (istoric de film), Dan-Ștefan Rucăreanu (designer de sunet), Alex Sterian (director de imagine).

 

2. Grup de lucru pentru revitalizarea Cinematecii: Cătălin Cristuțiu (monteur), Radu Jude (cineast), Tudor Cristian Jurgiu (cineast), Ana Lungu (cineast), Radu Muntean (cineast), Boglarka Nagy (critic de cinema), Corneliu Porumboiu(cineast), Mădălina Roșca (curator), Andrei Rus (consilier pentru cinematografie al Ministrului Culturii), Adrian Sitaru (cineast), Ana Szel (cineast).

 

3. Grup de lucru catalogare și bază de date: Claudia Cojocariu (critic de cinema), Oana Ghera (curator), Oana Giurgiu (cineast), Ana-Maria Gheorghe (scenarist), Andreea Mihalcea (critic de cinema), Ana Szel (cineast).

 

4. Grup de lucru fond de documente pe suport hârtie: Alexandru Baciu(cineast), Sorin Botoșeneanu (conferențiar universitar), Mihai Bumbeș (istoric), Gabriela Filippi (critic de cinema), Ana Lungu (cineast), Georgiana Madin (critic de cinema), Mădălina Roșca (curator), Iulia Alexandra Voicu (critic de cinema).

 

5. Grup stabilire criterii restaurare și programare filme restaurate: Alexandru Baciu (cineast), Raluca Durbacă (critic de cinema), Gabriela Filippi(critic de cinema), Andrei Gorzo (critic de cinema), Bogdan Jitea (istoric).

 

6. Grup de revitalizare a Bibliotecii Arhivei Naționale de Filme: Claudia Cojocariu (critic de cinema), Cezar Gheorghe (critic de cinema), Mihai Iovănel(critic literar), Iulia Popovici (critic de teatru și analist), Irina Trocan (critic de cinema).

 

7. Grup expertiză filme documentare și filme „Sahia”: Adina Brădeanu(curator), Anca Drăgoi (consilier al Ministrului Culturii), Monica Lăzurean-Gorgan(cineast), Claudiu Mitcu (cineast), Boglarka Nagy (critic de cinema), Alexander Nanau (cineast), Andra Petrescu (critic de cinema), Vlad Petri (cineast), Alexandru Solomon (cineast).

 

8. Grup expertiză filme de animație și filme „Animafilm”: Ileana Bârsan(critic de cinema), Matei Branea (cineast), Dana Duma (critic de cinema), Anna Florea (cineast), Vlad Ilicevici (organizator „Animest”), Yvonne Irimescu(organizator „NexT”), Ionuț Mareș (critic de cinema).

 

Din partea Arhivei Naționale de Filme, vor participa următorii experți: Mihai Dancaescu, Mihai Fulger, Theodor Leontescu, Nicoleta Manolache, Meca Maxim, Bogdan Movileanu.